Grocery prices in South Africa…

This was our meat haul from The Butchery in Marloth Park at the Bush Centre. See below for details and cost.

We purchase most animal protein from The Butchery in the Bush Centre in Marloth Park instead of the SaveMor here or Spar Market in Komatipoort. We find their meats to be fresher and superior in quality and pricing, although the selection may be limited since they don’t handle large roasts, which we enjoy from time to time.

We’ve been shopping at The Butchery since 2013, when we first visited Marloth Park during the three months we were here. We didn’t return to South Africa for four years, and when we did, we continued to shop there, never disappointed in our purchases.

Alternate view of the protein sources.

Unfortunately, I couldn’t recall the individual prices on each item and hadn’t taken a receipt. These days, to save on clutter and needless paper use, we don’t ask for a receipt since we carefully watch the checkout process. We will provide a total for the meat purchases.

  • 4 packages of ground beef (referred to as mince in Africa)
  • 3 New York steaks
  • 1 1.26 kg, 2.78 lb, beef tenderloin (filet mignonon) at ZAR 199,99 per kg, US $10.36 per pound!
  • 2 packages of wild-caught hake (fish) with four large filets
  • 3 packages Texas spiced seasoned pork skewers (sugar-free)
  • 4 packages of chicken livers and chicken hearts
  • 1 800-gram, 1.7-pound bag of peeled, cleaned, deveined prawns at ZAR 249.95, US $13.74

Enough meat for meals for the three of us for nine dinners (when Lisa arrives next week)

Total ZAR 1415.07, US $77.79, at a daily cost of ZAR 157.20, US $8.64,  ZAR 50.79 US $2.79 per person per meal

Also included in the meat haul was this whole beef tenderloin. See details above.

Also, for the shown two large heads of cabbage and two heads of lettuce:

Total ZAR 104.61 US $5.75

There is no comparison to what we paid for similar items in the US over the past year in Minnesota, Ohio, and Nevada. Overall, I’d say the cost is 60% less than what we paid then.

Next, we headed to the Ingwe Market in the Marlothi Centre to buy cabbage and lettuce.

Undoubtedly, living costs are considerably lower in many African countries, including South Africa. What a nice perk, along with the joys of life in the bush with the fantastic animals and the people.

Hmm…Life is good.

Be well.

Photo from ten years ago today, March 24, 2015:

Many of our photos were taken on Kauai at varying times of day with varying cloud cover. For more photos, please click here.

A shocking delivery!…

This was everything in today’s Albertson’s grocery delivery order when we spent $192.10. Shocking!

When I placed the grocery order online from Albertsons in Henderson, I tried to keep the total around $200, knowing we’d be dining out tonight, tomorrow night, and Sunday at Richard’s. We had plenty of protein sources in the freezer to get us through the remaining four dinners until we shop again for next Friday’s grocery delivery.

Two packages of Italian sausage were the only meat in this order. I’ll use them to make a giant egg, mushroom, and sausage casserole, divided into individual portions that we’ll freeze and enjoy for breakfast over the next few weeks. Placing two servings in zip-lock bags will make it easy to defrost them in the refrigerator overnight as needed.

As a result, I ordered six dozen eggs, three of which I’ll use to make the big pan of this delicious breakfast dish. However, I was shocked by the price of the eggs: over $60 out of the $192 total. Due to egg shortages, Alberson’s only allows customers to purchase two dozen of each type/brand of eggs.

Subsequently, I purchased some more exprensive eggs to ensure I had enough. I prefer pasture-raised eggs over “free range” since many free-range eggs are raised as follows:

“The main difference between pasture-raised and free-range eggs is the minimum outdoor space provided to the hens. For pasture-raised eggs, each hen gets a minimum of 108 square feet of pasture for themselves.”

As a result, pasture-raised eggs are healthier. For us, that’s a good reason to pay a little more. But, I must say I was shocked when I totaled the cost of the six dozen eggs. Sure, we won’t have to buy eggs for a few weeks since we will have enough left for various other dishes.

I am always shocked by the price of Fage Greek Yogurt. Two 32-oz containers were $16.42 after a $.56 discount. Eight rolls of toilet paper were $7.69, when only a few years ago, we got 12 rolls for that price. Prices were reasonable for a few items, such as a package of Wholly Guacamole singles for $3.87 and a 24-oz bag of broccoli florets for $5.80.

Our grocery bill included a $2.23 sales tax and a $12 delivery tip. However, we purchased a month-by-month delivery program for $12.95 to avoid individual delivery fees each week, which was worth the cost. Thus, we’re not paying $60 daily for a rental car or incurring fees for Uber to take us shopping.

Plus, it’s much easier to have groceries delivered to our door than spending time in the market, bagging our groceries, hauling them out to the car, bringing them indoors, and then putting them away. All we have to do now is put them away. The prices are the same as those in the market, and with most grocery apps, we get points and discounts that we wouldn’t get shopping in the store.

A huge benefit is the lack of impulse buying, which can increase one’s shopping by 25% or more. This is especially important for us so we don’t have to deal with unused impulse purchases.

It will be interesting to see the menu prices when we head out for dinner the next two nights here in the Village. Tonight, we’ll go to Sonrisa Mexican Grill, and tomorrow night, we’ll visit The Speakeasy for the first time.

We’ll return with food photos and our experience dining out in the Village tomorrow.

Be well.

Photo from ten years ago today, January 3, 2015:

Lots of action on our last day on the Big Island. For more photos, please click here.